Jaka podłoga jest łatwa do samodzielnego montażu?

Wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie remontu w swoim domu lub mieszkaniu. Wiąże się to przede wszystkim z dużą oszczędnością, a dla niektórych jest to również przyjemność. Zwłaszcza panowie, których hobby to majsterkowanie, bardzo chętnie podejmują się tego typu prac. Zdarza się jednak, że lepiej poprosić o pomoc fachowca, bo coś może przekroczyć nasze umiejętności. Aby taka sytuacja nie miała miejsca, należy wybrać podłogę łatwą do samodzielnego montażu.

Samodzielny montaż podłóg – gdzie szukać informacji

Jeśli na co dzień nie zajmujemy się profesjonalnym przeprowadzaniem remontów wykończeniowych, lepiej przed rozpoczęciem prac zorientować się, gdzie w razie napotkania problemów można szukać pomocy. W internecie znajdziemy mnóstwo przydatnych informacji, filmików instruktażowych, przykładowo jak układać panele opisuje poradnik (dekoratordomu.pl/jak-ukladac-panele-praktyczny-poradnik). Prawdziwą skarbnicą wiedzy są fora internetowe, na których różni ludzie wymieniają się doświadczeniami związanymi z przeprowadzaniem remontów i chętnie udzielają rad innym użytkownikom.

Jaką podłogę wybrać?

Materiałów, których możemy użyć jako podłogi, jest całe mnóstwo. Do najczęściej spotykanych należą panele, deska podłogowa, deska barlinecka, parkiet, różnego rodzaju wykładziny, płytki, czy linoleum. Dużą popularnością w ostatnim czasie zaczęły również cieszyć się podłogi betonowe i żywiczne. Te ostatnie wymagają jednak specjalistycznego sprzętu i dużej wiedzy na temat sposobu ich kładzenia, dlatego nie będziemy poświęcać im uwagi.

Najczęściej wybierany rodzaj do samodzielnego montażu to panele podłogowe, a następnie wykładziny i linoleum. Montaż paneli jest banalnie prosty, ponadto ich dostępność na rynku jest bardzo duża. Nieco bardziej skomplikowanym zadaniem jest montaż deski barlineckiej i na nim skupimy się w kolejnym akapicie.

Montaż deski barlineckiej – co warto wiedzieć?

Fani wnętrz wykończonych naturalnymi materiałami na pewno wiedzą, czym jest deska barlinecka. Otóż są to trzy warstwy drewna ułożone w konstrukcji krzyżowej i zespojone ze sobą. Ten rodzaj deski podłogowej świetnie sprawdza się nawet w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Co wyróżnia deskę barlinecką od tradycyjnych desek? Otóż jej montaż przypomina układanie paneli, gdyż jest ona specjalnie do tego przygotowana.

Istnieją dwa sposoby montażu tego produktu – układanie w systemie pływającym oraz przyklejanie do podłoża. Nie będziemy opisywać kolejnych czynności krok po kroku, ale zwrócimy uwagę najważniejsze kwestie. Decydując się na podłogę z prawdziwego drewna, musimy mieć świadomość, że przed położeniem trzeba jej dać czas na aklimatyzacje. Być może brzmi to nieco dziwnie, ale chodzi o to, że drewno powinno przeleżeć zamknięte w fabrycznym opakowaniu 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będziemy je montować. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że naturalne drewno zmienia z czasem kolor. Wybierając ten rodzaj podłogi musimy być na to przygotowani.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment